Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo?
Każde gospodarstwo domowe produkuje ścieki, czyli nieczystości płynne i każde zobowiązane jest do ich utylizowania w odpowiedni sposób. Chodzi tu przede wszystkim o ochronę środowiska. Odpadów takich nie można pozbywać się w przypadkowy sposób, gdyż mogłoby to grozić skażeniem wód gruntowych oraz gleb, a także jest oczywiście obwarowane wysokimi karami. Do wyboru są zaś różne rozwiązania. Kiedy nie można podłączyć się do miejskiej kanalizacji lub nie chce się tego robić, można wybrać jedną z dwóch opcji — zbudować przydomowe szambo albo oczyszczalnię. W co zainwestować? Sprawdź!
Rozwiązanie klasyczne czy nowoczesne?
Budowa przydomowego szamba, przybierającego najczęściej postać betonowego zbiornika wkopanego w ziemię, to rozwiązanie często stosowane jako tymczasowe, na przykład w przypadku budowania domu w okolicy nieobjętej siecią kanalizacji publicznej. Takie wyjście ma jednak wiele zalet, przede wszystkim gwarantuje niezależność od publicznego dostawcy usług. Nie trzeba też obawiać się podwyżek opłat, a jeśli mieszka się w dużym mieście, można przebierać wśród ofert firm asenizacyjnych, by wybrać najlepszą.
Podstawową wadą takiego rozwiązania jest jednak fakt, że szambo co jakiś czas trzeba opróżniać, co wiąże się z kosztami, a także może być kłopotliwe, także gdy chodzi o przykry zapach. Tutaj wyższość nad szambem ma przydomowa oczyszczalniaścieków, gdyż nie wymaga opróżniania i praktycznie żadnej obsługi. Oczyszczona w niej woda może być wypuszczana do gruntu czy do cieków wodnych, można też wykonać odpowiednie przyłącze i wykorzystywać ją do podlewania ogrodu.
Ekologiczne oczyszczalnie
Postawienie na własną oczyszczalnię ścieków, w postaci specjalnego, kilkukomorowego zbiornika, jest też rozwiązaniem niezwykle ekologicznym. Szambo zawiera wiele toksycznych substancji, dlatego niezbędne jest, by zbiornik był zabezpieczony przed wyciekiem nieczystości. Szkodliwe są zawarte w nich detergenty, a także składniki pochodzenia organicznego, które mogą skazić glebę i wody gruntowe.Oczyszczalnia biologicznawykorzystuje naturalne zjawiska, nie ma zatem mowy o ryzyku skażenia, poza tym oczyszcza wodę w ponad 90%, po przejściu takiego procesu jest zatem zdatna do użycia.