Przydomowa oczyszczalnia — dla kogo?

Przydomowa oczyszczalnia — dla kogo?

Osoby rozważające, na jakie rozwiązanie w kwestii utylizacji ścieków z domu postawić, mają do wyboru różne opcje. Kiedy jednak chce się przyczynić do ochrony środowiska, a przy tym zaoszczędzić, szczególnie warto zainteresować się tematem przydomowych oczyszczalni. Poznaj bliżej to zagadnienie!

Na czym to polega?

Nadająca się do użytku w każdym miejscu, bez względu na przykład na rodzaj gleby, przydomowa oczyszczalnia ścieków ma postać zbiornika podzielonego na kilka komór, do którego odprowadzane są ścieki z domu i w którym przebiega proces ich oczyszczania. Odzyskaną w ten sposób wodę można wykorzystać do podlewania ogrodu, co jest niezwykle ekologiczne, a także, w czasach coraz częstszej suszy, rozsądne, jak również wypuścić do gruntu czy cieków wodnych. Co ważne, jest to oczyszczalnia biologiczna, wykorzystująca zanurzane złoże biologiczne, co czyni z tej metody rozwiązanie bezpieczne dla środowiska.

Komu warto polecić budowę przydomowej oczyszczalni?

Rozwiązanie to jest prostsze do wdrożenia niż może się wydawać —  producent oferuje gotowe zbiorniki, które montowane są na posesji. Nie potrzeba żadnych skomplikowanych mechanizmów, co przekłada się na łatwość obsługi. Jest to zatem opcja idealna także dla osób mocno zajętych czy po prostu niechcących zaprzątać sobie głowy działaniami związanymi z obsługą oczyszczalni. System nie posiada też zbędnej elektroniki, może być zatem świetnym wyborem nawet dla seniorów. Zainwestować weń mogą również rodzice małych dzieci, gdyż zbiorniki mają liczne, solidne zabezpieczenia. Jest to bezpieczniejsze niż w przypadku szamb, w przypadku których nieraz zdarzają się nieszczęśliwe wypadki. Jeśli chodzi o oczyszczalnie, nie ma żadnego ryzyka, dzieci mogą bawić się nawet w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Ekologicznie i ekonomicznie

Choć budowa takiego systemu niesie z sobą konieczność poniesienia pewnych opłat (tak samo jak wykonanie przyłącza do miejskiej kanalizacji czy budowa szamba), inwestycja szybko się zwraca, nie płaci się bowiem za utylizację ścieków. Poza tym jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne, a ochrona środowiska jest ważniejsza dla coraz większej liczby osób.