Poznaj wszechstronne zastosowanie drukarek 3D!

Choć historia druku przestrzennego sięga głęboko do drugiej połowy XX wieku, gdy odkryto technikę utwardzania powierzchni z użyciem syntetycznych, światłoczułych żywic, to dopiero dzisiaj wiele osób w pełni docenia możliwości tej technologii. Gdzie znajdują zastosowanie drukarki 3D? Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się sam!

Druk 3D w przemyśle

Z technologii tej ogromne korzyści czerpie przemysł – i to dosłownie każdy. Dzięki projektowaniu i tworzeniu przestrzennych modeli można opracowywać wzory i prototypy różnych urządzeń i maszyn, sprawdzać, jak zachowałyby się w praktyce. To pozwala oszczędzać materiał i zadbać o lepszą jakość ostatecznych produktów, gdyż już na tym etapie wyeliminuje się wiele błędów fabrycznych. Poza tym w ten sposób stworzy się szereg innych przedmiotów, najczęściej komponentów do konkretnych urządzeń.

Modele trójwymiarowe w architekturze

Projektowanie całych osiedli na samym papierze czy ekranie komputera nie zawsze daje pożądane efekty. Przez lata więc tworzono drewniane i papierowe makiety, wizualizujące to, w jaki sposób będzie wyglądała inwestycja po zakończeniu prac. Drukarka 3D znacznie upraszcza proces tworzenia takich wizualizacji. Wykorzystując specjalne oprogramowanie, można tworzyć wysoce szczegółowe projekty, na których podstawie powstają modele doskonale oddające wygląd budynków. Dzięki temu prezentowana koncepcja osiedla staje się bardziej realistyczna.

Drukarki 3D i medycyna

Prawdziwą rewolucję drukarki 3D wniosły też do medycyny. Wykonanie niegdyś protez – czy to kończyn, czy nawet zębowych, było niesamowicie czasochłonnym i drogim procesem. Dzięki zaś drukowaniu przestrzennemu można go znacznie skrócić, jednocześnie perfekcyjnie dopasowując wykonany obiekt do potrzeb danej osoby. Wskazuje się, że nie tylko protetyka, ale i chirurgia korzysta z tej technologii, a na pewno doskonale się ona spisuje w przypadku edukowania przyszłych lekarzy. Używając takiego sprzętu, mogą drukować szczegółowe modele wybranych części ciała.

Druk 3D – technologia wszechstronna, także do domu

Druk trójwymiarowy ma nieograniczone możliwości. Eksperymentują z nim zarówno przemysł zbrojeniowy, jak i budowlany (powstały nawet domy z wydrukowanych elementów!). Drukarka 3D jednak przydaje się nie tylko w firmach, ale i w domu. Ze względu na wszechstronność i coraz większą przystępność cenową jest to sprzęt warty zainwestowania.

Napisany przez Redaktor