Do czego służą kody CN?

W Polsce od 2020 roku obowiązuje klasyfikacja towarowa oparta na nomenklaturze scalonej, którą stosuje się w Unii Europejskiej. Wykaz ten zastąpił wcześniej stosowaną PKWiU, co pozwoliło ujednolicić zasady klasyfikowania towarów oraz usług w UE dla celów podatkowych, oraz celnych. Dowiedz się z poniższego tekstu, do czego służą kody CN!

Kiedy stosuje się kody CN?

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) wykorzystywana jest przez przedsiębiorców do precyzyjnego określenia rodzaju produktów sprzedawanych w obrębie kraju, głównie w celach statystycznych i ewidencyjnych. Jeszcze do niedawna wykorzystywano ją także przy obrocie towarami na rynkach międzynarodowych. Jednak została zastąpiona nomenklaturą scaloną (Combined Nomenclature – CN). 

Opisywana tutaj klasyfikacja towarowa została wprowadzona na potrzeby handlu zagranicznego w 1987 roku i od tego czasu nadzoruje ją Komisja Europejska. Nomenklatura scalona wykorzystywana jest nie tylko do obrotu towarów w obrębie UE, ale także krajów spoza tej strefy.  Polscy przedsiębiorcy korzystają z niej podczas importu swoich wyrobów, aby określić prawidłową stawkę akcyzy lub cła. 

Jakie są zalety stosowania kodów CN?

Wprowadzenie nomenklatury scalonej do kategoryzowania towarów importowanych z Polski ułatwiło przedsiębiorcom funkcjonowanie na rynkach międzynarodowych. Kody CN przydają się też w momencie sprzedaży wyrobów poza granicami CN, usprawniając odprawy celne. Pozostałe zalety, jakie wyróżniają tę klasyfikację towarową to m.in.:

  • elastyczne podejście do zmian w handlu i technologii dzięki stałym aktualizacjom,
  • stabilność prawna i podatkowa w obrocie produktami w UE,
  • sprawne gromadzenie i analizowanie danych towarowych,
  • efektywna wymiana handlowa między państwami członkowskimi. 

Kody nomenklatury scalonej składają się z ciągu 8 cyfr, z których 6 jest zbieżna z klasyfikacją HS, stosowaną w obrocie towarami poza Unią. Dzięki temu odprawa celna przebiega szybciej, z korzyścią dla przedsiębiorców. 

Sprawna odprawa celna z kodami CN

Jeśli sprzedajesz towary lub usługi na rynkach międzynarodowych, z pewnością korzystasz z kodów Nomenklatury Scalonej. Aby zwiększyć efektywność kontroli przewożonych wyrobów przez graniczne służby, skorzystaj z oferty agencji celnej! Jest to firma specjalizująca się w odprawach, która wypełni wszystkie formalności w Twoim imieniu.  

Napisany przez Redaktor