Bramki i inne rozwiązania technologii RFID – poznaj je teraz

Technologia Radio-Frequency Identification znajduje zastosowanie w najróżniejszych branżach. Bramki RFID są obecne w wielu jednostkach, zarówno firmach prywatnych, jak i instytucjach państwowych. Pozwalają skutecznie monitorować ruch osobowy i przedmiotów, w tym firmowych produktów i pojazdów. Gdzie stosuje się te rozwiązania? Sprawdź!

Czym jest RFID?

To technologia, która pozwala na bezkontaktowe i bezobsługowe monitorowanie ruchu w danej instytucji. Wykorzystuje ona różne pasma częstotliwości, dzięki czemu może mieć zasięg kilku centymetrów, jak i kilkudziesięciu metrów. Do jej prawidłowego działania potrzebne są dwa kluczowe elementy – czytniki oraz nośniki danych, dotyczących osób lub produktów. Gdzie natomiast znajdują zastosowanie?

Logistyka

We współczesnych magazynach technologia ta pomaga zadbać o szybkie i bezbłędne monitorowanie zasobów znajdujących się na składzie. Dzięki odpowiednim etykietom, stosowanym na produktach, bramka RFID sczytuje informacje o tym, ile ich opuściło lub trafiło do danej jednostki. Pozwala to efektywniej zarządzać łańcuchami dostaw w firmie.

System kontroli dostępu

To jeden z podstawowych sposobów użytkowania tej technologii. W ten sposób można łatwo stworzyć strefy, do których dostęp mają wyłącznie osoby uprawnione. Pracownik musi tylko przyłożyć identyfikator (w takiej czy innej formie) z chipem do czytnika przy drzwiach, by dostać się do wybranego pomieszczenia.

Budownictwo

W tym przypadku technologia RFID pozwala na prowadzenie ewidencji wyposażenia przedsiębiorstw budowlanych. Tą metodą można np. kontrolować stan ilościowy maszyn, a także monitorować, czy nie doszło do żadnych nadużyć ze strony pracowników. To też sposób na ochronę mienia przed osobami trzecimi.

Technologia RFID – nowoczesne systemy skutecznego monitorowania

Rozwiązania te stosuje się w wielu innych obszarach, w tym m.in. handlu i branży motoryzacyjnej. Niezależnie od tego, jaką formę przyjmą urządzenia RFID, czy to bramka, czy czytnik na ścianie, znacznie ułatwiają prowadzenie ewidencji towarów, jak i kontrolowanie ruchu w danej organizacji. Warto więc po nie sięgnąć i wyposażyć w nie firmę.

Napisany przez Redaktor