Bramka RFID – czym jest i gdzie się ją stosuje?

W biurach, instytucjach, ale i w magazynach – nowoczesne technologie znajdują coraz szersze zastosowanie. Jednym z takich rozwiązań są bramki RFID. Urządzenia te pozwalają łatwo wyeliminować pewne błędy i uskuteczniają proces identyfikacji osób i przedmiotów. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj tekst!

Czym są bramki RFID?

To nowoczesne urządzenia w formie bram pozwalających na szybką weryfikację przedmiotów i osób, które wchodzą lub wychodzą z danego obiektu. Nie wymagają one ani fizycznego kontrolowania, ani liczenia, gdyż cały proces jest zautomatyzowany. Dzięki temu błyskawicznie np. zliczy się ilość artykułów opuszczających magazyn w opakowaniu zbiorczym, a dane od razu trafiają do systemu. Ponadto bramka RFID może być zamontowana w ciągach komunikacyjnych, co pozwala lepiej monitorować przepływ pracowników i wychwytywać ewentualne nieuprawnione przejścia.

Jak to działa?

Na taki system składają się dwa główne elementy – czytniki emitujące fale radiowe o określonej częstotliwości (dzięki temu zasięg wynosi od kilku centymetrów do kilku-, kilkudziesięciu metrów) oraz nośniki danych – tagi, np. noszone przez pracownika. W momencie, gdy znajdzie się on w zasięgu działania bramki, informacje o tym zostają sczytane i przesłane na serwer. Dzieje się to bez wykonania jakichkolwiek dodatkowych czynności. Dzięki temu zyskuje się przejrzyste dane, pozwalające usprawnić działanie jednostki.

Gdzie znajdują zastosowanie bramki RFID?

Jest to technologia, która znajduje zastosowanie w różnych okolicznościach. Używa się jej m.in. w systemach płatności bezkontaktowej w sklepach, bramkach otwieranych breloczkami i wielu innych. Bramy jednak to rozwiązania wykorzystywane m.in. w biurach, halach magazynowych i w wielu innych miejscach, gdzie istnieje potrzeba kontrolowania ruchu osobowego lub produktów.

Wybierz najlepszego dostawcę bramek RFID

Technologia RFID niesie ze sobą wiele korzyści dla odmiennych branż. Warto jednak sięgać po rozwiązania od doświadczonych firm, dysponujących stosownymi technologiami. To gwarantuje, że bramka będzie działać sprawnie, ale i wszelkie dane wykorzystywane w tym systemie będą właściwie zabezpieczone.

Napisany przez Redaktor